ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bożena Bańkowska   
poniedziałek, 09 listopada 2020 15:02

11 Listopada obchodzimy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów i niewoli. Zaborcami Polski były trzy państwa: Rosja, Prusy i Austria. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, do Warszawy powrócił z niewoli Józef Piłsudski. Lokalne ośrodki władzy na ziemiach, takie jak: Rada Regencyjna w Warszawie, Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, Tymczasowy Rząd Ludowy w Lublinie, Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu przekazały Piłsudskiemu władzę. Józef Piłsudski został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa i wysłał do rządów państw Ententy depeszę informującą o utworzeniu niepodległej Polski.

Odzyskanie niepodległości zawdzięczamy walce żołnierzy polskich w czasie I wojny światowej, wybitnym politykom i przywódcom takim jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, generał Józef Haller oraz generał Józef Dowbor-Muśnicki. Na odzyskanie niepodległości znaczący wpływ miał także korzystny dla Polski splot wydarzeń międzynarodowych takich jak:
1. Klęska Niemiec i Austro-Węgier w I wojnie światowej pokonanych przez państwa Ententy.
2. Klęska Rosji i dwie rewolucje, które bardzo osłabiły to państwo.
3. Poparcie dążeń Polaków przez Stany Zjednoczone i państwa Ententy, zwłaszcza Francję.

Odrodzona Polska nie miała ustalonych granic więc przez następne ponad dwa lata Polacy musieli walczyć o granice państwa z Rosją bolszewicką, Niemcami i Ukraińcami. Dzięki bohaterom walczącym o Polskę sto lat temu, żyjemy dzisiaj w wolnym kraju.

Marek Kaliszewski.


Poprawiony ( wtorek, 10 listopada 2020 18:07 )
 
free pokereverest poker revie

Sondy

Nasza nowa strona jest?